Php Tarihçesi

PHP


PHP programlama dili 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmiştir. Sistem olarak öncelikle Perl dilini ve C++ dillerini kaynak olarak aldığı için Php içersinde bu iki dilin özellikleri görülmektedir. ilk Php versiyonu Rasmus Lerdorf kişisel amaçlar için ürettiğinden bu dilin adını "Personal Home Page"(kişisel web sayfası) olarak vermiştir. Php harfleri bu cümlenin baş harflerinden oluşmuştur. Daha sonra Php dilini açık kaynak kodlu olarak sunduğu için birçok kişi bu dili benimsemiş ve kullanım kolaylığı sebebiyle 2 yıl içinde 50.000 web sayfasında bu dil kullanılmıştır.


1998 yılında Andi Gutmans ve Zeev SuraskiPhp algoritmasını yeniden düzenleyip daha güçlü bir yapıya kavuşturmuştur. Bu sırada dilin isminin de değişmesi gerektiğine karar vermişler ve Php adını Hypertext Preprocessor (web sayfasıön işlemcisi) olarak değiştirmişler fakat ilk yapımcısının verdiği uzantıyı kısaltmadan Php olarak korumuşlardır.


1999 yılında Php 4 versiyonu çıktığında sisteme entegre olarak Zend isimli bir derleyici eklenmiş ve Php kodları daha sunucuya gönderilmeden önce ön derleme işleminden geçirilerek çok daha hızlı çalışması sağlanmıştır.


Günümüzde milyonlarca web sayfasında PHP dili kullanılmaktadır. İnternet üzerindeki web sayfalarının yaklaşık %20 sinde PHP dili kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Her programcı birgün Php yi tadacaktır
15-09-2009 21:11 Edit:12-11-2009 13:35
    Alakalı Konular: PHP programlama Php indir

    www.Phpkodlari.com © 2009 Herkes Php öğrenecek
    Web tasarım ve eğitim kaynağınız.