Hangi Web Hosting Sistemi

Kategori : Web Hosting

Hosting Seçimi

Hosting seçimi daha çok kullanacağınız web ayfası yapısına bağlıdır. Eğer ASP veya .NET platformunda web sayfası tasarlayacaksanız Windows Server kurulu bir hosting sizin için daha uygun olacaktır.

Eğer Php ve mysql kullanarak bir web sayfası yapacaksanız Linux işletim sistemi kurulu bir sunucu işinizi görecektir.

Linux - Windows Farkı

Linux veya windows seçimi her ne kadar sizin kullanacağınız sisteme bağlı olsada aradaki en önemli faktör Fiyat farkıdır.Windows işletim sistemi ücretle satıldığı için sunucu masrafları bir miktar artmaktadır. Özellikle yüksek apasiteli VPS veya Dedicated sunucu alırken bu farkı hissedersiniz.

Örnek: Godaddy sunucularında:
Linux VPS: 30 dolar
Windows VPS: 42 dolar

Linux Dedicated: 80 dolar
windows Dedicated: 113 dolar

Ticari çalışan firmalar .NET veya JSP ile web sayfası geliştirmektedir. Bunun önemli sebeplerinden biri resmi Kurum vb. firmaların güvenlik gerekçeleri ile daha pahalı olanı tercih etmesidir. Bunun yanında lisanslı çalışan firmalar için Visual Studio´nun da lisanslı ve orjinal olması gerektiğini unutmayın.

Visual Studio 2005 versiyonu 600$ iken Professional sürümü 2500$ civarındadır. Bir firma kurup bu işi ciddi ciddi yapacaksanız bunları da iyice düşünmeniz gerekir. internet crack dolu bir şekilde buluruz diye düşünenler "ciddi firma" kelimesini tekrar okusun, Crackli Visual studio sizin kodların arasına küçük küçük böcekler koyarsa o zaman korsandan ödünç aldığınız güvenlik de yalan olur.

Diğer yandan En ciddi firmalarda PHP ücretsiz olarak kullanılır ve güvenlik meselesini sunucu PHP güncellemeleri ile kendisi halleder. Firma çok isterse dreamweaver CS4 sürümünü 300$ civarına alıp eksiksiz şekilde web sayfalarını yapmaya devam eder. Ek olarak başka birşeye para ödemesi gerekmez.

 

Hangisi Daha hızlı

ASP ve PHP kıyaslamasından ziyade burda önemli olan programı yazan kişinin kabiliyetidir. Acemi bir programcı en hızlı dedicated sistemde bile siteyi yavaşlatmayı başarabilir smiley 

Yapılan testlerde eski tip ASP çok yavaş kalırken PHP ve .NET başa baş performans göstermiştir. .NET için kodların DLL olarak derlenmesi büyük hız kazandırırken, PHP için ZEND Optimizer aşırı hızlanma sağlamaktadır.

drekon 16-12-2009 12:45

    www.Phpkodlari.com © 2009 Herkes Php öğrenecek
    Web tasarım ve eğitim kaynağınız.